AISS in Mediaاهداف نشست دوستان جهانی افغانستان در واشنگتن

مصاحبه‌ی داوود مرادیان، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان با  افغانستان اینترنشنال
لطفا برای تماشای ویدیو اینجا کلیک کنید

...
بازی تاج و تخت؛ چرا بزرگترین فرمانده طالبان کشته شد؟

آقاي رحمت الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در گفتگوی ⁦‪@AISS_Afg‬⁩ گفته بود که صدر ابراهیم، معاون وزارت داخله طالبان، و قیوم ذاکر، معاون وزارت دفاع این گروه به‌ عنوان افراد نزدیک به ج.ا.ا ایران اند.

آیا داوود مزمل نیز در شمار این افراد بود؟

بیشتر بخوانند

افغانستان اینترنشنال

...
دیدگاه؛ نسبت طالبان با فاشیسم مذهبی چیست؟

در این برنامه صدف امیری، گرداننده این موضوع را با داوود مرادیان، رئیس مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان به بحث گرفته‌است.

افغانستان اینترنشنال

...
صدر ابراهیم، مرد پنهان سپاه پاسداران در میان طالبان کیست؟

رحمت‌الله نبیل، رئیس عمومی امنیت ملي حكومت پيشين افغانستان، در جریان سخنرانی در نشست اسپیس تویتری «انستیتو مطالعات استراتژیک افغانستان» از صدر ابراهیم، معاون وزارت داخله طالبان، و قیوم ذاکر، معاون وزارت دفاع طالبان، به‌عنوان افراد نزدیک به جمهوری اسلامی ایران نام برد .

صدر ابراهیم، مرد پنهان سپاه پاسداران در میان طالبان کیست؟

ایندیپندنت فارسی

...
بررسی نقش معاونت سازمان ملل در افغانستان؛ یوناما باید روی اقدامات پیش‌گیرانه تمرکز کند

نقش هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در بیش از دو دهه گذشته حساس و بحث‌برانگیز بوده است. مأموریت این هیأت اما با سقوط نظام جمهوری و روی‌کار‌آمدن رژیم طالبان، سنگین‌تر شده است. یوناما در حال حاضر به‌عنوان پل ارتباطی میان شهروندان افغانستان و جامعه جهانی نقش ایفا می‌کند. اکنون اما شماری از چهره‌های سیاسی و نماینده‌گان پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد، خواستار تغییر کارکرد و اصلاح نقش این نهاد هستند. به باور آنان، یوناما در حال حاضر نقش «واکنشی» را به خود گرفته است، در حالی که نقش اصلی این ماموریت باید جلوگیری از وقوع بحران‌ باشد. تعامل بیشتر مسوولان یوناما با مقام‌های طالبان و عدم برقراری ارتباط معنادار با مخالفان این گروه، از انتقادهای دیگری است که نقش ماموریت یوناما در افغانستان را زیر پرسش قرار داده است.

انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان روز دوشنبه، ۱ حوت، یک نشست مجازی درباره نقش یوناما در افغانستان برگزار کرد. هدف از برگزاری این نشست، بررسی نقش یوناما در افغانستان در روند دست‌یابی ب... سایت هشت صبح

...
صحبت‌های رییس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان با بخش خبری تلویزیون یک

 پیرامون اهمیت برگزاری انتخابات در افغانستان.

برای تماشایی ویدیو اینجا مراجعه کنید

 

...
گذار به بزرگسالی و تجربه‌ی جوانان از مسائل جنسی در افغانستان

نتایج و یافته‌­های پژوهش تازه‌ی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در مورد گذار به بزرگسالی و بررسی نگرش­‌ها و رفتارهای جنسی جوانان مجرد شهری در افغانستان، تغییرات شگرفی را در این حوزه نشان می‌دهد. تغییراتی که بیانگر تحولاتی مهم در روابط زن و مرد، فضاهای اجتماعی و ارزش‌های حاکم در جامعه است. این تحقیق با رویکرد ترکیبی (روش‌های کیفی و کمی) انجام شده است. جمعیت مورد مطالعه جوانان مجرد شهری بین ۱۵ تا ۳۴ سال در ده ولایت افغانستان بوده است. در مطالعه‌ی کیفی آن حجم نمونه‌ها ۵۲ نفر بوده است. برای پیمایش کمّی آن، حجم نمونه ۱۳۵۰ نفر بوده است. این تحقیق گذار به بزگسالی را در چهار محور گذار جنسی، اشکال و شیوه‌های مواجهه با آن، سلامت و آموزش جنسی مورد بررسی قرار داده است.

8am

...
بیست‌دو درصد جوانان به رابطه جنسی خارج از ازدواج نظر مثبت دارند

انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در تازه‌ترین نظرسنجی خود با عنوان «گذار به بزرگسالی؛ نگرش‌ها و رفتارهای جنسی جوانان در افغانستان» می‌گوید که نظر 22 درصد از شهروندان نسبت به برقراری رابطۀ جنسی خارج از ازدواج با جنس مخالف مثبت است.

salamwatandar

...
تحقیق تازه در مورد سکس و رابطه‌ی جنسی در افغانستان

۸صبح، کابل: انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان از پژوهش جدیدش با حضور برخی از دانشگاهیان، اعضای جامعه‌‌ی مدنی و رسانه‌ها رونمایی کرد. این پژوهش با نام «گذار به بزرگسالی؛ نگرش‌ها و رفتارهای جنسی جوانان در افغانستان» ارائه شده است.

این تحقیق در نتیجه‌ی گفت‌وگو با ۱۳۵۰ جوان مجرد بین سنین پانزده تا ۳۴ سال در ده شهر بزرگ انجام شده است.

8Am

...
پژوهش تازه در افغانستان: از خودارضایی تا همجنسگرایی

ک پژوهش تازه از سوی مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان نشان می‌دهد که اکثریت جوانان افغانستان از روابط سالم جنسی اطلاعات ندارند.

این تحقیق زیر نام "گزارش گذار به بزرگسالی؛ نگرش‌ها و رفتارهای جنسی جوانان افغانستان" سال گذشته خورشیدی و در گفت‌وگو با ۱۳۵۰ جوان مجرد بین سنین پانزده تا ۳۴ سال در ده شهر بزرگ افغانستان انجام شده است. جمعیت در این شهرها ۸۶ درصد جمعیت تمام شهرهای افغانستان را در برمی‌گیرد.

BBC Persian

...